Незабравимият вкус и аромат на топла варена царевица, познат на всички от ранна възраст, остава в паметта за цял живот. Нейния сезон вече е в разгара си, но като всеки продукт, тя има своите характеристики и противопоказания. Част от нейните ползи са:
- Тя е богат източник на хранителни вещества: съдържа витамини, минерали и антиоксиданти, които помагат за укрепване на имунната система, подобряват зрението и поддържат сърдечно-съдовата система здрава.
- Подобрява храносмилането: фибрите в нея подпомагат храносмилането, предотвратяват запек и поддържат здрава чревна флора.
- Тя е източник на енергия - това се дължи на съдържанието на въглехидрати в нея.
Но въпреки тези ползи не се препоръчва на хора с определени заболявания и медицински състояния като алергии, бъбречни проблеми.
Кой не трябва да яде варена царевица?
Някои хора може да имат алергична реакция към храни от семейството на зърнените култури, включително и към коментираната култура. В този случай нейната консумация трябва да бъде ограничена или изключена от диетата.
Също така тя се отличава със сравнително високо ниво на калий, така че хората с бъбречни проблеми и калиев дисбаланс трябва да ограничат в нейния прием, а още по-добре да го избягват напълно, тъй като може да доведе до обостряне на състоянието им.
Сложете това във водата за варене на царевицата и тя ще стане по-вкусна от всякога
Яденето на варената зърнена култура в умерени количества като цяло е безопасно и дори полезно за повечето хора. Въпреки това, прекаляването с царевични продукти може да доведе до липса на важни хранителни вещества, тъй като тази култура не е пълноценен източник на всички основни хранителни вещества. Освен това, поради високото съдържание на нишесте, нейната прекомерна консумация може да доведе до наднормено тегло или високи нива на кръвната захар.
Химическият състав и съдържанието на калории са важни критерии, които определят полезните свойства на въпросната зърнена храна. Поради високия процент на хранителни вещества, тя влияе благоприятно на жизнеността на организма, помага за укрепване на имунната система. Варените зърна съдържат:
- водоразтворими витамини от група B, D, H, PP;
- холин, пантотенова киселина
- мастноразтворими витамини А и Е;
- калций, магнезий, фосфор, желязо, цинк и други микроелементи;
- заменими и незаменими киселини;
- диетични фибри;
- наситени и мононенаситени мазнини.
Още: Преди да свалите царевицата от котлона, добавете това и тя ще стане по-сочна и вкусна от всякога
Несъмнената полза от тяхната консумация се проявява в ускоряването на метаболитния процес, регенерацията на клетките на мускулната тъкан и укрепването на кръвоносните съдове. В 100 гр от сладките зърна, варени без сол, се съдържат само 95-110 ккал. Те могат да се ядат от бременни жени и тези, които искат да отслабнат. Безопасни са и за консумацията от деца, според изданието The Health Site.
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!